אודות - סיפור תערוכת "הבולים של סבא"

דממה. סבא פֵּפִּי יושב כפוף ומרוכז בכורסת העור החומה, בידו האחת זכוכית מגדלת ובשנייה פינצטה כסופה. בחדר העבודה הסגור האוויר עומד, ובקרני האור היחידות המבליחות מבעד לזכוכית החלבית שבדלת המרפסת עומדים בדום מתוח גרגרי אבק בודדים.
בכל שורר אי סדר שרק בעל הבית יודע את חוקיותו.

לנו אסרו להיכנס לשם. במשחקי המחבואים והתופסת שלנו לא העזנו להמרות את פקודתה של סבתא והקפדנו לעקוף את קודש הקודשים. אבל לעתים רחוקות, כשסבא התפנה מעיסוקי איסוף האוצרות שלו, הוא היה מזמין אותנו בניד ראש להיכנס אל החדר ולהשתכר קלות מניחוח העור של האלבומים הרבים שניצבו בארונות העץ, ומעניק לנו שיעור בבולאות.
...אוחזים במעטפה, גוזרים ריבוע סביב הבול (זהירות! חותמת הדואר חייבת להישאר שלמה, וגם קווי המתאר המזוגזגים כמובן), מניחים אותו בעזרת פינצטה דקיקה בתוך צלוחית שקופה עם מים ומחכים בסבלנות. אחרי שהבול ניתק מהנייר, מעבירים אותו בעזרת הפינצטה למשטח ייבוש שהוכן מבעוד מועד. לאחר שהתייבש, הבול מוכן למחקר, אבל לפני כן צריך לתת לו לנוח, ורצוי בתוך קופסת סיגרים ישנה...
השלב הבא מצריך חוש בלשות מסוים: חושפים את מקור הבול, איפה נוצר ואיזו בשורה הוא נושא, מהם מקום ומועד שליחתו ומה ערכו. ואז, בתום הבילוש, מצרפים אותו לאחר כבוד אל חבריו לסדרה מאחורי פס שקוף באלבום הבולים. בול ועוד בול, סדרה ועוד סדרה, אלבום ועוד אלבום.
כילדה היה הדבר קסום בעיניי, וכשבגרתי קיבלתי מסבא ירושה שערכה לא יסולא בפז: אוסף בולים משלי. דפדוף במורשת הזו גילה לי עולם ומלואו, שהרי כל בול מספר סיפור, עם התחלה, אמצע וסוף. מעשיות על חלוצים אמיצים, אישים חסרי מורא, סמלים רבי משמעות וגם פרחים, חגים ומועדים. היסטוריה שלמה ש"נכתבה" באהבה רבה בידיו של סבא פפי.
סבא לא דיבר עברית. למעשה הוא כמעט ולא דיבר כלל. שפת אמו הייתה צ'כית ועם אשתו וילדיו דיבר מעט גרמנית. אתנו, דיבר רק בשפת הבולים.
****
אוסף התמונות "הבולים של סבא" של המעצבת שרון כץ, מבטא את הטרנספורמציה של הבולים הנוסטלגיים לתמונות של ממש, שמבקשות לעטר את המרחב העכשווי שבו אנו חיים, ולקחת את הצופה למסע בזמן, בחזרה אל הילדות.
כץ מספרת: "סבא היה אספן בולים מקצועי, הציג בתערוכות רבות ברחבי העולם ואף זכה בכמה מדליות על האוספים שלו. הקשר שלי לעולם העיצוב נתן לי השראה להעניק לאוצר הבולים ערך מחודש שיעלה חיוך על פניהם של מבוגרים וצעירים כאחד."
 
טלפון
052-6769604
דוא"ל globe.stamps@gmail.com

 

עקבו אחרינו

Facebook

תמונות אווירה
תמונות לבית
תמונות לסלון
תמונות למשרד
תמונות לחדרי ילדים